Orkanu prvi Cucin memorial u Donjem Vakufu

Objavljeno : 27.07.2017
  • Orkan 1984 pobjednik turnira
  • Naj igrač - Selmir Straogorac

Ekipa ORKAN 1984 pobjednik 1.memorijalnog futsal turnira u D. Vakufu „Memorijal Fahrudin Čaluk – Cuca“. U finalu su savladali ekipu BUKA nakon 3-3 i boljeg izvođenja penala. Naj igrač (Selmir Starogorac) i strijelac (Zijad Karčić) dolaze iz pobjedničke ekipe a golman (Ismail Vrebac) iz drugoplasirane. 3.mjesto za Saraj Comerc koji je bio bolji od Caffe bar Tavla kod Heme.

Izveštaj organizatora: MEMORIJAL FAHRUDIN ČALUK – CUCA
Na turnir se prijavilo 24 ekipe koje su bile podjeljene u 8 grupa a svaka grupa je imala svog nosioca. Iz grupe su prolazile dalje po dvije ekipe. Na turniru je učestvovalo dosta odličnih ekipa, a bilo je i nekoliko igrača koji igraju premier ligu Bosne i Hercegovine u futsalu. Tako npr, vrijedi spomenuti da je učestvovala ekipa Medenik d.o.o. koja je prošle godine osvojila turnir „Admir Ljubuškić – Šutak“ jedan od najprestižnijih turnira u Bosni i Hercegovini, koji se odigrava u Bugojnu. Također tu je bila ekipa Caffe bar Tavla kod Heme za koju su nastupali ponajbolji igrači sa prostora Srednjo Bosanskog Kantona, od kojih nekoliko njih (Ređović, Kovač, Latić) nastupa za ekipu Sofić d.o.o. koja se takmiči u Premier Ligi BiH. U ekipe Orkan su nastupali Gekić i Karčić, prvi je nekadašnji reprezentativac BiH i nekoliko godina zaredom član šampionske generacije MNK Centar Sarajevo (sada nastupa za MNK Željezničar koji je upravo izborio Premier Ligu), a drugi je član ekipe Dija BiH, nekadašnji igrač ekipa Tango i Centar.
U ovih devet dana koliko je trajao turnir, vidjeli smo mnogo uzbudljivih i napetih utakmica, mnogo lijepih poteza a atmosfera je bila, za prvi turnir, reklo bi se odlična. Ukupna posjeta je bila oko 1800 ljudi, što znači da je svaku noć prisustvovalo oko 200 simpatizera futsala. S obzirom da se dugo vremena nije održavao ovakav vid turnira u Donjem Vakufu, ovo je bilo više nego dobro i čak je iznenadilo organizatore.
Iako je u osmini finala bilo nekoliko uzbudljivih utakmica, mi ćemo krenuti od četvrtfinala i donijet' vam potpuni izvještaj.

PUT DO FINALA - ORKAN 1984 i BUKA

Zanimljiv put do finala je imala ekipa BUKA.
Nakon poraza od 4:1 u prvoj utakmici, upravo od ekipe Orkan, odlučili su napraviti promjene i platili su da dovedu 4 nova igrača te pobjedili dva glavna favorita za osvajanje turnira na tom putu. U drugoj utakmici u grupi dobili su ekipu Bijelo Bučje i kao drugi se plasirali dalje. U osmini finala su igrali sa ekipom Šadrvan Vinac, koju su dobili 2:0 a onda dvije izvanredne utakmice i dvije pobjede, ponajviše golmana ekipe BUKE, koji je sjajno branio što u utakmici, što penale.
U četvrtfinalu su se sastali sa glavnim favoritom turnira, ekipom Medenik d.o.o. i nakon veoma napete i uzbudljive utakmice, pune tenzija, nakon boljeg izvođenja penala prošli dalje. Poveli su golom Hajdarevića sredinom prvog poluvremena a izjednačio je Baručija 40 sekundi do kraja nakon 6 prekršaja ekipe BUKA, rezultat je glasio 1:1.
Dalje ih je čekala ekipa Caffe bar Tavla kod Heme, koja ako nije dijelila to prvo mjesto u favorizovanju, sigurno je bila drugi favorit' turnira. Opet isti scenarijo, BUKA je povela pogotkom Mecavice iz jedne kontre u prvom poluvremenu, a jedan od najvećih majstora sa prostora SBK Mirnes Došlić magičnim pogotkom poravnava rezultat na 1:1. Gledajući ove dvije utakmice, stekli smo utisak da golman Vrebac samo na ova dva načina može primiti pogodak, ili sa 10 metara ili nekom nenadanom majstorijom. Nakon penala ekipa BUKE se plasirala dalje jer je Vrebac, odbranio penale Gvozdenu i Smajiću.

Ekipa Orkan 1984 je imala, čini se, nešto lakši put do finala.
Tako su u osmini finala savladali ekipu SBB rezultatom 7:2, tri puta je pogodio Dreco, a dva puta Karčić.
U četvrtfinalu ih je čekala odlična ekipa MNK Fajkaš, sastavljena od najboljih igrača FK Radnik Donji Vakuf. Ipak, iako je rezultat' glasio 5:1 za ekipu Orkan, to nije pravo mjerilo, jer je ekipa Fajkaš imala nekoliko izvanrednih šansi i vrlo lahko je moglo biti mnogo tijesnije. Karčić je pogodio za 1:0 u 7 minuti a izjednačio Kapetan nekoliko minuta poslije. Ipak do kraja prvog poluvremena, Gekić pogađa za 2:1. U drugom poluvremenu Karčić je pogodio još 2 puta, a Gekić je postavio konačan rezultat pogotkom od gola do gola, u trenucima kada je ekipa Fajkaš igrala sa pet igrača.
U polufinalu su išli na ekipu iz Gornjeg Vakufa, Saraj Comerc d.o.o. i iako im nije bilo najboljeg igrača Karčića, nakon veoma uzbudljive utakmice, prošli su rezultatom 5:4. Poveli su na samom početku golom Gekića nakon sjajne akcije iz auta. Potom je Čaluk pogodio za 2:0 nakon solo prodora a ni minutu poslije Halilović smanjuje na 2:1. Tim rezultatom se otišlo na odmor. I iako se činilo da Orkan ima kontrolu nad utakmicom, ekipa Saraj Comerc se nekako svaki put vratila i učinila je uzbudljivom. Tako je Orkan poveo 3:1, odmah je Saraj Comerc smanjio na 3:2, Nedžad Sijamija je pogodio za 4:2 ali i dao autogol minutu poslije i opet jedan razlike 4:3. Nakon što je Starogorac pogodio za 5:3 svi su pomislili da je gotovo ali Saraj Comerc se još jednom vratio i učinio zadnje dvije minute jako teškim za ekipu Orkan, jer je gol visio u zraku. Ipak ostalo je 5:4.

VELIKI FINALE:

Ekipa ORKAN 1984 pobjednik prvog memorijalnog futsal turnira u Donjem Vakufu „Memorijal Fahrudin Čaluk – Cuca“. U finalu su savladali ekipu BUKA nakon boljeg izvođenja penala, konačan rezultat je bio 3:3. Prvo je Karčić, koji je bio najbolji strijelac ovog turnira, sjajnim pogotkom pod samu prečku, pogodio za 1:0 i ekipa Orkan je povela. Ipak BUKA izjednačuje nakon odličnog prodora Rabihića, gdje je nakon sjajnog bicikla izbacio jednog od igrača Orkana te asistira Duranoviću za 1:1. Do kraja poluvremena bilo je još po nekoliko šansi ali je rezultat ostao nepromjenjen.
U drugom poluvremenu jedna, luda, zanimljiva i uzbudljiva utakmica. Golman Vrebac je s razlogom najbolji golman turnira, ekipa Orkan ima polušansu iz koje Starogorac puca špicom, međutim Vrebac hvata živu loptu i baca u kontru, gdje je Rabihić nezaustavljiv, prolazi dva igrača i asistira Hajdareviću za 2:1. Nedugo zatim, Mecavica i Hajdarević rade sjajan dupli pas i Mecavica pogađa za 3:1. Ekipa Orkan djeluje raštimano, nemaju nikakve ideje u napadu a desile su im se i povrede nekih bitnih igrača. Ipak, nakon nekoliko neiskorištenih šansi ekipe BUKA, Orkan se malo sabrao i počeo opet igrati kako treba. Tako pet minuta do kraja nakon jednog kornera, Karčić opet pogađa i smanjuje na 3:2 te utakmica dobija na uzbudljivosti. A dvije minute do kraja, Čaluk se nalazi u polušansi što Vrebac brani, te je nekako vraća na povratnu, Karčić puca ali jedan igrač BUKE sa linije vadi loptu, ipak natrčava Fuka i udarcem pod prečku postiže izjednačujući pogodak. I to nije bio kraj uzbuđenjima jer su obje ekipe imale još po jednu sjajnu šansu.
Nakon penala, bolji je bio Orkan a iako je donio svojoj ekipi prolaz u dvije prethodne faze takmičenja, golman Vrebac nije uspio odbraniti nijedan penal. Vunić i Hajdarević su postigli golove za ekipu BUKA dok je Hujdur odbranio Rabihiću. Za ekipu Orkan golove su postigli, Fuka, Karčić i Čaluk.
Izveštaj i foto: Enes Čaluk