Priporočamo turnir

Akumulirani prekrški – šteti ali ne?

Objavljeno : 05.04.2017
  • Sodnik rumeni karton

Pred kakim desetletjem je zgornje vprašanje morda še bilo aktualno na turnirski sceni, danes pa je to bolj ali manj retorično vprašanje. Brez akumuliranih prekrškov ni več turnirja 4+1, zato je bolj na mestu vprašanje – kateri prekršek naj bo določen za kazenski strel (desetko)? Tu pa se mnenja še krešejo in močno razhajajo...

Turnirska praksa po Sloveniji kaže zelo različne pristope k tej dilemi – od (morda) prestrogega tretjega »faula«, ki že pomeni 10-ko, do (spet morda) preširokogrudnega šestega, ki postavi žogo deset metrov od gola, ter turnirjev, kjer prekrškov sploh ne štejejo.

Kakšna pravila glede akumuliranih prekrškov lahko ekipe pričakujejo na turnirjih po Sloveniji?

To je odvisno od več dejavnikov, kjer se kot najpomembnejša kažeta dva – tip (sistem) turnirja v povezavi z igralno površino in igralni čas.

1. PRAVILA IGRANJA / SISTEMI:
Različni sistemi prinašajo različne pristope h akumuliranim prekrškom.
SISTEM 4+1: tukaj dileme ni – futsal pravila pomenijo tudi štetje prekrškov, razlika je samo v številu dovoljenih.
SISTEM 5+1: Bolj problematični so turnirji 5+1. V Sloveniji se večinoma igrajo v veteranskih kategorijah, med člani pa imajo domovinsko pravico bolj ali manj na Obali. Navadno prevladuje pristop, da se prekrškov ne šteje in po teoriji (pa tudi praksi) se tekme lahko hitro izrodijo v »ne boj, temveč mesarsko klanje« :).
SISTEM 3+1: Tudi organizatorji turnirjev 3+1, ki sicer postajajo čedalje redkejši, običajno akumuliranih prekrškov ne štejejo.
SISTEM TROJK: akumulirani prekrški se praviloma ne štejejo.
Ne glede na sistem turnirja se pojavi dilema pri igranju na (odboj) bando. Organizatorji se morajo sami odločiti kaj dovoljujejo, kaj šteje za ak.prekršek (npr. namerno pošiljanje žoge čez ograjo, držanje za ograjo, če ni dovoljeno ... – so to ak. prekrški ali zgolj indirektni udarci za nasprotnika?)

2. PODLAGA:
a. TRAVA - Igranje na travi ne prinaša štetja akumuliranih prekrškov, ne glede na število igralcev, ki so v moštvu. Zvečina je enako tudi z igranjem na umetni travi.
b. TRDA PODLAGA (asfalt, tartan, parket) – praviloma se akumulirani prekrški štejejo.

3. IGRALNI ČAS – najpomembnejša spremenljivka – če polčas traja 10 minut, ne more biti dovoljeno enako število prekrškov kot če traja 15 ali celo 20 minut. Dovoljeni bonus prekrškov pa se od organizatorja do organizatorja močno razlikuje!

4. NAČIN ŠTETJA PREKRŠKOV (na POLČAS ali CELO SREČANJ) - ali velja bonus prekrškov za vsak polčas posebej ali se šteje enotno za celo srečanje? Ali gredo torej prekrški na ničlo v drugem delu ali se kar nadaljuje štetje iz prveg polčasa?
Če se ob polčasu izničijo, je bonus prekrškov nižji, če se seštevajo pa višji.

Če povzamemo – o akumuliranih prekrških morajo obvezno razmišljati organizatorji turnirjev 4+1, ki imajo bilo kje v pravilih zapisano »FIFA pravila« - ne glede na igralno površino. Priporočljivi so tudi za sistem 5+1 na trdih podlagah, da se prepreči preveč grobo igro, za druge tipe turnirjev pa niso v uporabi.

Akumulirani prekrški tablaKOLIKO PREKRŠKOV DOVOLITI?
To je ena največjih dilem organizatorjev in (tudi) sodnikov, če jih seveda kdo povpraša za mnenje. Mi smo govorili tudi z mednarodnimi futsal sodniki in zvečine so močno naklonjeni VEČJEMU številu dovoljenih prekrškov. To pa je v nasprotju z razmišljanjem številnih organizatorjev, ki mislijo, da lahko z manjšim dovoljenim bonusom prekrškov bolj umirijo igro oz. preprečijo nervozo med igralci. Da bodo slednji bolj pazili v duelih, če se bo streljal recimo že tretji prekršek kot pa, če se strelja šesti.

ZAKAJ SODNIKI ZAGOVARJAJO VIŠJI KOT NIŽJI DOVOLJENI BONUS PREKRŠKOV?
Sodniki pravijo, da imajo z višjim bonusom prekrškov več »manevrskega« prostora – da igralce lažje umirijo z odločnim dosojanjem prekrškov že na začetku srečanja, kot pa, če morajo s prekrški varčevati. V praksi namreč hitro izpolnjen bonus ene ali druge ekipe ne umiri srečanja, temveč še poveča nervozo, saj je vsak malo bolj konkreten duel že razlog za nezadovoljstvo enih ali drugih – ne glede ali sodnik zapiska ali ne. Če pa je »na voljo« več prekrškov in sodnik že spočetka pokaže, da ne bo dovolil ostre igre na meji dovoljenega, ki se lahko hitro izrodi, se tudi igralci lažje prilagodijo kriteriju in v praksi težje pride do izpolnjenega bonusa, srečanja pa so običajno manj živčna.

Kaj po zapisanem predlagamo na portalu? Najprej bomo poudarili avtonomno pravico vsakega organizatorja, da sam določa pravila na svojem turnirju. Ali z njimi zadene žebljiček na glavico ali se ustreli v koleno, mu hitro pokaže odziv ekip – če ne prej, njihovo število na naslednjem turnirju :)

NAŠ PREDLOG za organizatorje, ki so v dilemi:

SISTEM 4+1, kjer je:
igralni čas na polčas: 10 minut – bonus minimalno trije prekrški, četrti je desetka.
igralni čas na polčas: 12 minut – strelje se 5. prekršek.
igralni čas na polčas: 15 minut – strelja se 6. prekršek.
Prekrški seveda veljajo za vsak polčas posebej (od polčasu se štetje začne iz nič).

SISTEM 5+1 – Kot zagovorniki bolj čiste in športne igre tudi tukaj priporočamo akumulirane prekrške na način kot za sistem 4+1

Ostali sistemi – štetje akumuliranih prekrškov ni potrebno.

Svoje mnenje o akumuliranih prekrških lahko z nami delite tudi na naši FB strani https://www.facebook.com/turnirjicom-107302159409279/

Marko Berginc







Naključni turnirji

Turnir 4+1 Vrhpolje

23. Sandijev memorial 2024


(c)2016 Turnirji.com, Marko Berginc
Izvedba: Tevart .